Уроки природознавства, 3; 4 клас

Уроки природознавства, 3 клас

Тема уроку.  Охорона рослинного і тваринного світу

Мета уроку. Вчити дотримуватись правил поведінки у спілкуванні з
природою; навчити бачити красу навколишнього світу;  виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Обладнання. Презентація, капелюшки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь: «Добрий, день!»
II. Актуалізація опорних знань.
1. Тестування.
III. Вивченя нового матеріалу.
1. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні в нашій роботі нам будуть допомагати 6 капелюхів.
2. Створення проблемної ситуації.
- На уроці ми спробуємо дати відповідь на таке запитання:
- Навіщо потрібно охороняти рослинний  і тваринний світ?(Слайд 2)
З давніх часів, коли людина почала займатися сільським господарством, мисливством, рибальством, вона постійно впливає на тваринний та рослинний світ: вирубує ліси, полюванням знищує тварин, виловлює рибу. Там, де колись були хащі лісу, з′явилися міста, села, там, де водилася різноманітна риба, заводи скидають отруйні води. Чарівні квіти, дерева й тварини зникають назавжди. Тому нашим головним завданням сьогодні, завтра і завжди є охорона рослинного і тваринного світу.(Слайд 3)
2 Розповідь групи учнів «Довідкове бюро». Надягаємо білий капелюх і отримуємо інформацію.
- Цікаву інформацію нам підготувала група учнів із «Довідкового бюро».Тож всі вдягаємо білий капелюх і отримуємо інформацію.
1). Навесні у мішаних лісах з′являються ранньоквітучі рослини: проліски, підсніжники, конвалії, сон-трава та інші. (Слайд )
Вони першими зацвітають, гарно квітнуть і мають лікарські властивості. Тому такі рослини люди бездумно зривають. Заради деревини, люди вирубують ліси, тому кількість цих рослин з кожним роком меншає . З часом, вони зовсім можуть зникнути.
2). Крім ранньоквітучих є ще велика кількість рослин, які потребують збереження і охорони. Це вовчі ягоди пахучі, водяний горіх плаваючий, цибуля ведмежа, зозулині черевички, півники борові, росички та багато інших. (Слайд).
- Чому деякі рослини можуть зовсім зникнути?
3). Найчастіше причиною зменшення чисельності та зникнення рослин у природі є: зривання рослин для букетів, викопування рослин, збирання лікарської сировини, вирубування лісів, випасання худоби, розорювання земель, забруднення повітря.
4). Отже, охоронці природи, зокрема учні, повинні оберігати їх, не дозволяти знищувати. Ці рослини можна також вирощувати на домашніх або шкільних квітниках, щоб вони розмножувалися. Як робимо ми: вирощуємо цикламени, вони радують нас квітами цілу зиму, а навесні розквітне фіолетовий гіацинт.
3. Рольова гра.
- Дідусь, а Яринка в школі сьогодні сказала, що ліс – це зелена аптека.
- Так, Марійка.
- А чому?
-  Почекай, онучко,  підемо в ліс, побачиш, чому.
- Подивись, Марійко, як гарно у лісі!
- Дідусю, а яка це квітка?
- Це духмяна, гарненька конвалія. З неї готують ліки для тих, хто
хворіє серцем.
-        Придивляйся, Марійко, до квіток, до трав. Побачиш щось цікаве
чи незнайоме – покажи мені.
- Дідусю, а що це за дерево цвіте?
- Це деревій цвіте. Він має цілющу силу. Обережніше ступай. По
краях стежки росте подорожник. Ця рослина до стежок і доріг тулиться.
Тому і зветься подорожником. Людині він справжній друг. Зупиняє кров,
коли пораниш пальчик. Бачиш, як багато цілющих трав у лісі? Тепер
розумієш, чому ліс називають зеленою аптекою?
-         Чому ліс називають зеленою аптекою?
3. «Жовтий капелюх» Позитивні сторони рослинного світу.
4. «Чорний капелюх».
- Що негативне ми вбачаємо в діях людей і до чого це може призвести?

5). Значних змін зазнав і тваринний світ. Ще якихось 200 років тому він був багатий. За цей період майже знищено було зубрів, оленів, бобрів, козуль, глухарів, тетеревів. Зараз на межі зникнення перебуває близько 600 видів тварин.
6).  Серед них хохуля звичайна, їжак вухатий, кіт лісовий, тхір степовий, зубр, лелека чорний, журавель сірий, орлан - білохвост, беркут, гадюка степова, полоз леопардовий, тритон карпатський, шовкопряд кульбабовий та багато інших. ( Слайд). Цих тварин взято під охорону. Знищення їх та полювання на них заборонено.
7). Приблизно 250 років тому один мандрівник зустрів у морі великих тварин, які мирно жували водорості. Їх назвали морськими коровами. Ці довірливі тварини не боялися людей, підпливали близько до човнів. А люди їх жорстоко знищували. Минуло 27 років і морські корови зникли назавжди.
8). В Північній Америці жили незвичайні голуби. Вони перелітали з місця на місце великими зграями. Тому їх назвали мандрівними голубами. Люди убивали їх заради мяса, доки на Землі не залишилося жодного птаха.
5. Висновок. А зараз у нагоді стане «Синій капелюх». Підведемо підсумок.
- Чому на Землі з кожним роком зникають і зменшують свою чисельність рослини і тварин?
6. «Зелений капелюшок» нам допоможе зясувати шляхи вирішення.
- Як люди можуть допомагати тваринам і рослинам?
Узимку люди підгодовують звірів. У годівниці кладуть сіно, коренеплоди, сіль. Дорослим допомагають школярі. Навесні розвішують шпаківні та інші гніздівлі, влаштовують «будиночки» для комах, прокладають стежки для туристів, влаштовують місця для вогнищ.
- Чи доводилось вам допомагати тваринам? Як саме?
7. Розв′язування проблемних ситуацій. Гра «Дай пораду». Робота в парах.
Зараз я запропоную вам декілька проблемних ситуацій. Подумайте і висловіть свою власну думку.
а) Що ти робитимеш, коли на твоїх очах ламатимуть гілки дерев?
б) Що ти робитимеш, коли, прийшовши на прогулянку до лісу, побачиш на галявині залишене кимось сміття ( порожні пляшки, папірці, консервні банки, недоїдки)?
в) В лісі ти побачив велику квітучу галявину пролісків?
8. Фізкультхвилинка
Зупиняємо урок – робимо зарядку.
Руки – вгору, руки – вниз,
Все у нас в порядку.
Руки в боки – нахиляйся,
Наче маятник, хитайся.
За хвилинку відпочили
І за парти тихо сіли.
IV. Закріплення.
1. Робота за підручником
С.129 -130
- Чому на землі  стає менше лісів? До чого це призводить?
2. Лист - звернення
- До чого закликає нас природа?
3. Виконання фото колажу:
1 група – «Захист природи»
V. Підсумок.
- Візьмемо «Червоний капелюх «( колір відчуття, емоцій)
- Що сподобалось? Які виникли почуття?
- До якого висновку ви прийшли?
Перегляд відеофільму.
VI. Домашнє завдання.
С.129 -131 читати, відповідати на запитання, творче завдання : Скласти розповідь Над цим варто «замислитись».



Тема уроку.  Охорона рослинного і тваринного світу

Мета уроку. Вчити дотримуватись правил поведінки у спілкуванні з
природою; навчити бачити красу навколишнього світу;  виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Обладнання. Презентація, капелюшки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь: «Добрий, день!»
II. Актуалізація опорних знань.
1. Тестування.(Слайд 1)
III. Вивченя нового матеріалу.
1. Повідомлення теми уроку.

2. Створення проблемної ситуації.(Слайд 2)
- На уроці ми спробуємо дати відповідь на таке запитання:
- Навіщо потрібно охороняти рослинний  і тваринний світ?(Слайд 3)
-Сьогодні в нашій роботі нам будуть допомагати 6 капелюхів.(Слайд4)
З давніх часів, коли людина почала займатися сільським господарством, мисливством, рибальством, вона постійно впливає на тваринний та рослинний світ: вирубує ліси, полюванням знищує тварин, виловлює рибу. Там, де колись були хащі лісу, з′явилися міста, села, там, де водилася різноманітна риба, заводи скидають отруйні води. Чарівні квіти, дерева й тварини зникають назавжди. Тому нашим головним завданням сьогодні, завтра і завжди є охорона рослинного і тваринного світу.(Слайд 5,6).
2 Розповідь групи учнів «Довідкове бюро». Надягаємо білий капелюх і отримуємо інформацію.
- Цікаву інформацію нам підготувала група учнів із «Довідкового бюро».Тож всі вдягаємо білий капелюх і отримуємо інформацію.
1). Навесні у мішаних лісах з′являються ранньоквітучі рослини: проліски, підсніжники, конвалії, сон-трава та інші. (Слайд7)
Вони першими зацвітають, гарно квітнуть і мають лікарські властивості. Тому такі рослини люди бездумно зривають. Заради деревини, люди вирубують ліси, тому кількість цих рослин з кожним роком меншає . З часом, вони зовсім можуть зникнути.
2). Крім ранньоквітучих є ще велика кількість рослин, які потребують збереження і охорони. Це вовчі ягоди пахучі, водяний горіх плаваючий, цибуля ведмежа, зозулині черевички, півники борові, росички та багато інших. (Слайд8).
- Чому деякі рослини можуть зовсім зникнути?
3). Найчастіше причиною зменшення чисельності та зникнення рослин у природі є: зривання рослин для букетів, викопування рослин, збирання лікарської сировини, вирубування лісів, випасання худоби, розорювання земель, забруднення повітря.(Слайд 9)
4). Отже, охоронці природи, зокрема учні, повинні оберігати їх, не дозволяти знищувати. Ці рослини можна також вирощувати на домашніх або шкільних квітниках, щоб вони розмножувалися. Як робимо ми: вирощуємо цикламени, вони радують нас квітами цілу зиму, а навесні розквітне фіолетовий гіацинт.
3. Рольова гра.
- Дідусь, а Яринка в школі сьогодні сказала, що ліс – це зелена аптека.
- Так, Марійка.
- А чому?
-  Почекай, онучко,  підемо в ліс, побачиш, чому.
- Подивись, Марійко, як гарно у лісі!
- Дідусю, а яка це квітка?
- Це духмяна, гарненька конвалія. З неї готують ліки для тих, хто
хворіє серцем.
-        Придивляйся, Марійко, до квіток, до трав. Побачиш щось цікаве
чи незнайоме – покажи мені.
- Дідусю, а що це за дерево цвіте?
- Це деревій цвіте. Він має цілющу силу. Обережніше ступай. По
краях стежки росте подорожник. Ця рослина до стежок і доріг тулиться.
Тому і зветься подорожником. Людині він справжній друг. Зупиняє кров,
коли пораниш пальчик. Бачиш, як багато цілющих трав у лісі? Тепер
розумієш, чому ліс називають зеленою аптекою?
-         Чому ліс називають зеленою аптекою?
3. «Жовтий капелюх» Позитивні сторони рослинного світу.
4. «Чорний капелюх».
- Що негативне ми вбачаємо в діях людей і до чого це може призвести?

5). Значних змін зазнав і тваринний світ. Ще якихось 200 років тому він був багатий. За цей період майже знищено було зубрів, оленів, бобрів, козуль, глухарів, тетеревів. Зараз на межі зникнення перебуває близько 600 видів тварин.(Слайд 10)
6).  Серед них хохуля звичайна, їжак вухатий, кіт лісовий, тхір степовий, зубр, лелека чорний, журавель сірий, орлан - білохвост, беркут, гадюка степова, полоз леопардовий, тритон карпатський, шовкопряд кульбабовий та багато інших. Цих тварин взято під охорону. Знищення їх та полювання на них заборонено.(Слайд11)
7). Приблизно 250 років тому один мандрівник зустрів у морі великих тварин, які мирно жували водорості. Їх назвали морськими коровами. Ці довірливі тварини не боялися людей, підпливали близько до човнів. А люди їх жорстоко знищували. Минуло 27 років і морські корови зникли назавжди.(Слайд 12)
8). В Північній Америці жили незвичайні голуби. Вони перелітали з місця на місце великими зграями. Тому їх назвали мандрівними голубами. Люди убивали їх заради мяса, доки на Землі не залишилося жодного птаха.(Слайд 13)
5. Висновок. А зараз у нагоді стане «Синій капелюх». Підведемо підсумок.
- Чому на Землі з кожним роком зникають і зменшують свою чисельність рослини і тварин?
6. «Зелений капелюшок» нам допоможе зясувати шляхи вирішення.
- Як люди можуть допомагати тваринам і рослинам?
Узимку люди підгодовують звірів. У годівниці кладуть сіно, коренеплоди, сіль. Дорослим допомагають школярі. Навесні розвішують шпаківні та інші гніздівлі, влаштовують «будиночки» для комах, прокладають стежки для туристів, влаштовують місця для вогнищ.
- Чи доводилось вам допомагати тваринам? Як саме?
7. Розв′язування проблемних ситуацій. Гра «Дай пораду». Робота в парах.
Зараз я запропоную вам декілька проблемних ситуацій. Подумайте і висловіть свою власну думку.
а) Що ти робитимеш, коли на твоїх очах ламатимуть гілки дерев?
б) Що ти робитимеш, коли, прийшовши на прогулянку до лісу, побачиш на галявині залишене кимось сміття ( порожні пляшки, папірці, консервні банки, недоїдки)?
в) В лісі ти побачив велику квітучу галявину пролісків?
8. Фізкультхвилинка
Зупиняємо урок – робимо зарядку.
Руки – вгору, руки – вниз,
Все у нас в порядку.
Руки в боки – нахиляйся,
Наче маятник, хитайся.
За хвилинку відпочили
І за парти тихо сіли.
IV. Закріплення.
1. Робота за підручником
С.129 -130
- Чому на землі  стає менше лісів? До чого це призводить?
2. Лист - звернення
- До чого закликає нас природа?
3. Виконання фото колажу:
1 група – «Захист природи»
V. Підсумок.
- Візьмемо «Червоний капелюх «( колір відчуття, емоцій)
- Що сподобалось? Які виникли почуття?
- До якого висновку ви прийшли?(Слайд13)
VI. Домашнє завдання.

С.129 -131 читати, відповідати на запитання, творче завдання : Скласти розповідь Над цим варто «замислитись».

Тема уроку.  Червона книга України.

Мета уроку. Розширити знання учнів про Червону книгу України; закріплювати й поглиблювати знання дітей про способи охорони природи;  підвести школярів до усвідомлення необхідності збереження і примноження природних багатств; розвивати уяву, фантазію; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання. Презентація, 6 капелюхів, картки із завданнями, ілюстрації.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
1. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь: «Добрий, день!»
2. Створення ситуації успіху.(Слайд1)
- Щоб наш урок був цікавим, змістовним, пригадаємо правила роботи на уроці:
1. Доброзичливість.
2. Активність.
3. Говорити по суті.
4. Слухати та чути.
3. Передбачення.
- Яким буде наш урок?
II. Актуалізація опорних знань.
1. Повідомлення синоптиків.
2. Оцінювання на уроці.
- Свою роботу на уроці ви оцінюватимете самі. За правильну повну відповідь ставите +, а за неправильну ставите -. В кінці уроку підсумуємо.6 правильних відповідей – 11б., 5в. – 10 б., 4 в. – 9б.
3.  Мотивація навчальної діяльності.
- Чому на Землі з кожним роком стає менше лісів? До чого це призводить?
- Як відбувається забруднення повітря і води? Чим це небезпечно?
- Чому безліч рослин і тварин зникли або стали рідкісними?
- Чи може людина існувати без природи? Чому ви так уважаєте?
- Яким способом люди попереджують зникнення рослин і тварин?
III. Вивченя нового матеріалу.
1. Повідомлення теми уроку.(Слайд 2)
- Сьогодні на уроці ми поглибимо ваші знання про Червону книгу України.
- А в нашій роботі нам будуть допомагати 6 капелюхів.(Слайд 3)
_ Пригадаємо, що вони означають.
2. Вступне слово учителя. (Слайд 4)
- Пригадайте, що вам відомо про Червону книгу України?
- Чому вона має такий колір?
Червона книга України — основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону.
Перше видання Червоної книги України (1980 р.) містило опис 85 видів  тварин і 151 вид вищих рослин. Після набуття Україною незалежності було випущене друге видання Червоної книги України: в 1994 році — том «Тваринний світ» , в 1996 році — том «Рослинний світ».У 2009 році вийшло нове видання Червоної книги, до якої увійшло826 видів рослин і грибів і 542 вида тварин. Ці дані говорять про те, що чисельність видів рослин і тварин постіно зменшується. Отже, давайте дізнаємось, про деякі рослини Червоної книги.
2 Розповідь групи учнів «Довідкове бюро». Надягаємо білий капелюх і отримуємо інформацію.
1. До Червоної книги занесено тюльпан Шренка. Це багаторічна травяниста рослина заввишки до 40 см. Квіти великі. Червоні, інколи бувають жовті. Цвіте у квітні – травні. Назва тюльпан походить від грецького слова «тюрбан» (квітка за своєю формою схожа на тюрбан). Росте у степах, у Криму.(Слайд 5)
2. Сон – трава – ранньоквітуча рослина. Має великі дзвониковидні фіолетові квіти з жовтою серединкою. Від весняних заморозків квіточки захищають пухкі ворсинки, якими вони вкриті. Зростає на галявинах дубових лісів. Саме ця квітка росте в лісах нашої місцевості.(Слайд 6)

3.Півонія вузьколиста виростає у висоту до 50см. Листя розсічене на вузькі діляночки завширшки 1 -2 мм. Цвіте у травні в степу, Кримських горах.
Існує така легенда. Колись давно учень давньогрецького лікаря Ескулапа Пеон зцілив володаря підземного царства Плутона. Таке зцілення викликало у вчителя заздрість і він наказав умертвити Пеона. Але Плутон, в знак вдячності, не дав хлопцеві загинути, перетворивши його на квітку півонію.(Слайд7)
4. Нарцис -  багаторічна травяниста рослина заввишки до 40 см. з вузьким довгим листям. Квіти білі з жовтою серединкою. Росте на луках, у дубових лісах Карпат. В природі зберіглася долина нарцисів у Карпатському заповіднику.(Слайд 8)
5. Лілія лісова - багаторічна трав’яниста рослина заввишки до 150 см. Квіти яскраво – пурпурні з темно – фіолетовими плямами. Цвіте у червні – липні. Їх різкий запах приваблює нічних метеликів, так вони запилюють її. Ця квітка росте на галявині листяних і мішаних лісів. ЇЇ можна зустріти в наших лісах. Останнім часом чисельність лілії лісової помітно зменшується. Це результат не лише зривання рослини на букети. Значної шкоди завдає виду випасання в лісах худоби, витоптування під час відпочинку. У народі значно перебільшують лікарські властивості цієї рослини. Це призводить до масового викопування цибулин. Препарати лілії лісової використовують у народній медицині лише для лікування опіків і гнійних ран.(Слайд 9)
- Які рослини ви запамятали?(Слайд 10)
3. Рольова гра.
- Дідусь, а Яринка в школі сьогодні сказала, що ліс – це зелена аптека.
- Так, Тетянко.
- А чому?
-  Почекай, онучко,  підемо в ліс, побачиш, чому.
- Подивись, Тетянко, як гарно у лісі!
- Дідусю, а яка це квітка?
- Це духмяна, гарненька конвалія. З неї готують ліки для тих, хто
хворіє серцем.
-        Придивляйся, Марійко, до квіток, до трав. Побачиш щось цікаве
чи незнайоме – покажи мені.
- Дідусю, а що це за дерево цвіте?
- Це деревій цвіте. Він має цілющу силу. Обережніше ступай. По
краях стежки росте подорожник. Ця рослина до стежок і доріг тулиться.
Тому і зветься подорожником. Людині він справжній друг. Зупиняє кров,
коли пораниш пальчик. Бачиш, як багато цілющих трав у лісі? Тепер
розумієш, чому ліс називають зеленою аптекою?
-         Чому ліс називають зеленою аптекою?
-         Які ще лікарські рослини ви побачили?
3. «Жовтий капелюх» Позитивні сторони рослинного світу.
4. «Чорний капелюх».
- Що негативне ми вбачаємо в діях людей по відношенню до рослин і до чого це може призвести?
4. Фізкультхвилинка
Зупиняємо урок – робимо зарядку.
Руки – вгору, руки – вниз,
Все у нас в порядку.
Руки в боки – нахиляйся,
Наче маятник, хитайся.
За хвилинку відпочили
І за парти тихо сіли.
5. Надягаємо знову білий капелюх і отримуємо інформацію про тварин Червоної книги.
1.Тхір степовий за розмірами менше від кота. Його тіло видовжене, ноги короткі. Хутро влітку рудувато – жовтувате, а взимку білясте. Темне забарвлення лап і хвоста, кінець мордочки  – білий. Має цінне хутро, за що його і знищують. Тхір степовий зустрічається в Степу і Лісостепу. Селиться в норах хомяків, ховрахів, може влаштовувати кубло у купі хмизу, в дуплах дерев.(Слайд 11)
2. Сапсан живе В Карпатах і Криму. Це хижий птах. У нього сильні пальці з гострими зігнутими кігтями. Короткий заломлений дзьоб, на кінці якого є зубці, якими він перекушує шию жертві. Верхня частина тулубу – темно – сіра, низ рудуватий . Верхня частина голови – чорна. Здатний розвивати швидкість 322 км/год. Його вважають найшвидшим птахом. (Слайд 12)
3. Лелека чорний мешкає на Поліссі і в Карпатах. Розмірами трохи менший за білого лелеку. Забарвлення тулубу чорне, окрім білої нижньої частини. Живиться рибою, жабами, комахами. Лелека чорний – перелітний птах.
(Слайд 13)
4. Метелик махаон зустрічається дуже рідко. Поширений по всій території України. Чисельність різко зменшена, не перевищує однієї особи на гектар. Причиною є забруднення навколишнього середовища.(Слайд 14)
5. Бражник мертва голова - це комаха. У метелика велике і сильне тіло, вузькі крила. Передня пара крил чорно – коричнева з жовтими плямами. Задня – жовта з чорними смугами. Черевце з жовто – чорними смугами. Трапляються поодинокі метелики на полях і городах.(Слайд 15)
6. Жук – олень – один з найбільших жуків України. Живе у дуплах старих та мертвих дерев у лісі. Живиться трухлявою деревиною. Забарвлення тіла коричневе, блискуче. Великі роги – це дуже розвинені верхні щелепи. Цього жука можна зустріти в наших лісах. Причиною зникнення є вирубка лісів.(Слайд 16)
- Яких тварин ви запамятали?(Слайд17)
6. «Зелений капелюшок» нам допоможе з’ясувати шляхи вирішення.
- Як люди можуть допомагати тваринам і рослинам?
Узимку люди підгодовують звірів. У годівниці кладуть сіно, коренеплоди, сіль. Дорослим допомагають школярі. Навесні розвішують шпаківні та інші гніздівлі, влаштовують «будиночки» для комах, прокладають стежки для туристів, влаштовують місця для вогнищ.
- Чи доводилось вам допомагати тваринам? Як саме?
7. Розв′язування проблемних ситуацій. Гра «Дай пораду». Робота в парах. (Слайд18)
Зараз я запропоную вам декілька проблемних ситуацій. Подумайте і висловіть свою власну думку.
а) Що ти робитимеш, коли на твоїх очах збирають великий букет першоцвітів?
б) Що ти робитимеш, коли, прийшовши на прогулянку до лісу, побачиш на галявині пташине гніздо з яєчками?
в) В лісі люди залишили горіти вогнище ?
IV. Закріплення.
1. Виконання тестових завдань с. 48 – 51.(Слайд 19)
2. Працюємо в синьому капелюсі.
- До якого висновку прийшли сьогодні на уроці?
- Що означає Червона книга України?
- Що треба робити,  щоб Червона книга не поповнювалася?
- А чи варто це робити?
2. Виконання фотоколажу:
«Запамятай їх»
V. Підсумок.
3.  «Червоний капелюх «( колір відчуття, емоцій)
- Що сподобалось? Які виникли почуття?
- Чи справдились ваші очікування?
2. Декламування вірша.
 В Червону книгу ми занесли
Світ неповторний і чудесний,
Що поступово вимирає,
Давно рятунку в нас благає.
Невже в майбутньому на світі
Не будуть квітнуть дивні квіти?
Конвалії й фіалки ніжні.
І вісник березня — підсніжник?
Невже ми більше не побачим,
Як сон-трава росою плаче?
Троянда степу, квітка мрії
Жар-цвітом землю не зігріє?
Ми всі — господарі природи,
То ж збережемо її вроду!(Слайд 20)

VI. Домашнє завдання.
С.121 -134 читати, відповідати на запитання, творче завдання : дізнатися про рослину чи тварину нашої місцевості, занесену до Червоної книги, скласти про неї  розповідь .

      Інтегрований урок. Природознавство. Трудове навчання.
4 клас

Тема. Мішані ліси (Полісся). Створення карти рослинного і тваринного світу мішаних лісів (виготовлення силуетів рослин і тварин різними техніками).
Мета: продовжувати формування поняття про природні зони України, про природу різних куточків країни;
сформувати поняття про зону мішаних лісів;
ознайомити  з рослинним і тваринним світом мішаних лісів;
виготовити карту рослинного і тваринного світу Полісся, застосовуючи різні техніки;
розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес;
виховувати дбайливе ставлення до природи і патріотичні почуття.
Обладнання. Фізична карта і карта природних зон України; телурій; індивідуальні картки; ілюстрації до теми «Мішані ліси»; гербарій рослин; 6 капелюшків; презентація; кольоровий папір, ножиці, клей.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь: «Добрий, день!»
2. Створення ситуації успіху. Презентація слайд 1.
- Щоб наш урок був цікавим, змістовним, пригадаємо правила роботи на уроці:
1. Доброзичливість.
2. Активність.
3. Говорити по суті.
4. Слухати та чути.
3. Передбачення.
- Яким буде наш урок?
II. Актуалізація опорних знань.
1. Повідомлення синоптиків. (Слайд 2)
Сьогодні …. Сонце зійшло … , а зайде … . Тривалість дня … .
 День видався – … .  Вітер -… .Температура повітря -… .
2. Індивідуальне опитування. (Картки)
Завдання 1. Покажи на карті природних зон України всі природні зони. Яким кольором вони позначені?
Завдання 2. Покажи за допомогою телурія, як сонячні промені нагрівають земну поверхню. Поясни, чому Земля умовно поділена на природні зони.
3. Бліц - опитування.
- Що ми називаємо природною зоною ?
- Які природні зони є в Україні?
- Що є однаковим у природній зоні?
- Чим обумовлюється природа кожної умовної зони?
- Чим карта природних зон відрізняється від фізичної карти України?
III. Робота над матеріалом уроку.
1. Створення проблемної ситуації. (Слайд 3. Коли ліс відкриває свої таємниці.)
-  Перегляньте відео і з'ясуйте про яку природну зону піде мова на уроці.
- Чому ви так вважаєте?
2. Повідомлення теми і завдань уроку. (Слайд 4)
-   Отже, ви зробили правильний висновок і зрозуміли, що тема нашого уроку
« Мішані ліси », сьогодні на уроці ми більш детально ознайомимося з зоною мішаних лісів, її різноманітним рослинним і тваринним світом, з діяльністю людей у цій зоні, зробимо кату рослинного і тваринного світу, використовуючи різні техніки.
IV. Засвоєння навчального матеріалу.
1. Робота по карті.
- Покажи на карті природних зон України зону мішаних лісів.
- Які форми земної поверхні в зоні мішаних лісів?
2. Робота в групах,  дослідження матеріалу уроку. Утворення груп диференційовано.
1 група. Завдання. Розташування зони мішаних лісів в Україні.(с.134 – 135 підручника)
1.  Яка частина України знаходиться у зоні лісів ?
2.  Як її називають по - іншому ?
3.  Особливості пір року.
2 група. Завдання. Водойми (с.135)
1. Характеристика водойм.
2. Найбільші річки.
3. Ґрунти.
3 група. Завдання. Рослини мішаних лісів. (с.135)
1. Скільки ярусів утворюють рослини в лісі ?                            
2. Які рослини утворюють перший ярус, які утворюють підлісок та нижній 
ярус ?                                                                                                                 
3. Розташуй відповідно за ярусами запропоновані рослини біля дошки.
4 група. Завдання. Тварини мішаних лісів. (с.136)
1. Які групи тварин водяться в зоні мішаних лісів ? Наведіть приклади тварин за групами:      - звірі          - комахи    - птахи      - плазуни                                              
2.Чому в лісі різноманітний тваринний світ ?
5 група. Завдання. Використання зони мішаних лісів людьми. (с.136)
1. Роботи в лісі.
2. Низькі ділянки Полісся.
3. Що вирощують.
6 група. Сильні діти. Завдання. Висновок. (с. 134 -136)
3. Фізкультхвилинка. (Слайд 5)
4. Перевірка. Доповіді учнів.
V. Закріплення нового матеріалу.  
1. Гра «Розпізнай рослину». Робота в парах.(За допомогою гербарія).
2. Утворення ланцюжків живлення (малюнки а конвертах).
3. Застосування матоду 6 капелюхів.
1 група. Білий капелюх. Інформація.
- Де на Україні розташовані зона мішаних лісів і як вона називається?
2 група. Жовтий капелюх. Позитивне мислення.
- Вплив зони мішаних лісів на життя лбдей.
3 група. Чорний капелюх. Проблема.
- Як змінюється зона мішаних лісів від недбайливого ставлення людей?
4 група. Зелений капелюх. Альтернатива.
- Як ми можемо вплинути на збереження рослинного і тваринного світу зони мішаних лісів?
5 група. Червоний капелюх. Емоції.
- Що найбільше сродобалось на уроці?
6 група. Синій капелюх. Висновок.
- Зробіть висновок.
VI. Створення карти.
1. Робота в парах.
1. Виготовлення силуетів рослин і твапин зони мішаних лісів в різних техніках.
2. Правила Т.Б. під час роботи з ножицями, клеєм.
3. Наклеювання на карту.
VII. Підсумок.
1. «Мікрофон»
- Чи справдились ваші очікування?
- Що сподобалось на уроці?
- Про що хотіли б дізнатися ще більше?
VIII. Домашнє завдання
Підготувати розповідь про рослину або тварину зони мішаних лісів, 
яку занесено до Червоної книги України.
       


Комментариев нет:

Отправить комментарий