Урок 1
Тема. Хто такі комахи?
Мета. Ознайомити учнів з
різноманітністю комах.
З’ясувати ознаки цієї групи
тварин.
Навчити розпізнавати комах.
Розвивати прагнення досліджувати
природу.
Обладнання. Таблиця, колекція метеликів, презентація «Комахи».
Тип уроку. Ознайомлення з новим матеріалом.
Хід
уроку
1.
Створення ситуації успіху.
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо!
II.
Актуалізація знань, умінь і навичок.
1. Диференціальний підхід.
а)Фронтальна бесіда за таблицею.
-
Назвіть зображених тварин.
- На
які групи вони поділяються?
б)Індивідуальна робота.
Картка 1.
Поділити
тварин на 2 групи: дикі і свійські.
Картка 2.
З’єднай
стрілочками: свійська тварина - продукт.
III.
Формування нових знань, умінь навичок.
1. Повідомлення теми і
завдань уроку. (Презентація, слайд 1, 2)
2. Створення проблемної ситуації.
(Слайд 3, 4, 5)
Хто
такі комахи?
3. Розповідь учителя. (Слайд 6, 7)
Комахи – найчисельніша група тварин. Це жуки, коники, метелики, мухи.
Вони мешкають у воді, у землі, у корі і дуплах дерев та в інших місцях. Комахи
стрибають, літають, повзають, бігають. Кожна комаха має 6 ніжок. Ця ознака вирізняє
її серед інших тварин.
4. Робота за підручником с. 56 (
на вибір вчителя).
5. Демонстрація колекції
метеликів.
Як
називається метелик, яке має забарвлення.
6. Питання для роздумів.
Поміркуй, чому так: коник зелений, а джміль смугастий? (Слайд 8)
7. Оцінка роботи учнів. (Слайд 9)
Зарядка для очей. (Слайд
10)
8. Цікаво знати. (Слайд 11)
Мурашник має багато поверхів. У ньому можуть жити
півтора мільйони мурах. Ці комахи правильно і
швидко знаходять дорогу додому.
9. Питання для
роздумів.
Завдання для
ерудитів. (Слайд 12,13,14, 15)
Чому так називаються ці комахи:
жук – олень, жук – носоріг, водомірка?
10. Оцінка роботи
учнів. (Слайд 16.)
Фізкультхвилинка.
Руки вгору підняли,
До сонечка потягли.
В різні боки розвели,
Й полетіли, попливли.
Потім їх вперед
зімкнули,
І в долоні всі
сплеснули.
Як закінчили плескать,
Стали їх ми опускать,
Ніжками затупотіли
І за парти тихо сіли.
IV. Закріплення.
1. Завдання для самостійної
роботи.
Робота в парах. (Слайд 17, 18)
Впізнай
і опиши комаху. (Лимонниця, бджола, сонечко, хрущ.)
2. Запитання для самоконтролю.
Гра « Яка комаха не літає». (Слайд 19,20)
Муха,
бджола, комар, мураха. Мураха не літає.
3. Робота в зошитах с. 34.
V.
Підсумок.
1. Гра «Мікрофон».
- Про
що дізналися на уроці? Чого навчилися?
- За
якими ознаками можна впізнати комаху? (Слайд 6)
2. Оцінювання навчальних
досягнень на уроці. (Слайд 21)
На уроці всі ми
вчились:
Всі старались, не лінились.
Здолали труднощі усі,
Ось які ми молодці!
Всі старались, не лінились.
Здолали труднощі усі,
Ось які ми молодці!
Урок 2
Тема. Риби.
Мета. Ознайомити учнів з рибами, їх характерними ознаками.
Навчити розпізнавати риб за характерними ознаками.
Розвивати бажання більше дізнаватися про природу.
Обладнання. Малюнки з зображенням комах, презентація «Риби».
Тип уроку. Ознайомлення з новим матеріалом.
Хід уроку
1.
Створення ситуації успіху.
- Доброго дня,
діточки.
В гості я до вас
припливла,
Цікавинок вам принесла.
Слухайте уважно,
Працюйте наполегливо,
старанно!
II.
Актуалізація знань, умінь і навичок.
1. Відгадайте загадку.
Шість ніг без копит,
Ходить, а не стукотить,
Літає, а не птиця,
Може догори ногами вчепиться. (Комаха)
2. Диференційований
підхід у актуалізації знань.
а) Фронтальна бесіда.
- Наведіть приклади комах.
- За якими ознаками можна впізнати комаху?
- Що є у кожної комахи?
б) Індивідуальні
завдання.
Картка 1
Яка комаха приносить користь?
III. Формування нових знань, умінь і навичок.
1. Повідомлення теми
і завдань уроку. (Слайд 1, 2)
2. Відгадування
загадки. (Слайд 3)
Живе вона у воді,
Не ходить по землі,
Плаває під мостиком
І виляє хвостиком.
3. Теоретичний
матеріал.
а) Розповідь. (Слайд 4,5,6)
Риби пристосовані до життя у воді. Тіло їх вкрите
лускою. Плавці допомагають рибі плавати. Хвостовий плавець – головний орган
руху. Спинний плавець допомагає розсікати воду, надає тілу стійкості, риба не
перекидається, він захищає рибу від пошкоджень. А грудні і черевні плавці
підтримують стан рівноваги.
б) Дослідницька
робота. Риби водойм нашої місцевості. ( Спираючись на знання учнів.) (Слайд 7)
Йорж, короп, карась, сом, щука, окунь, в’юн.
4. Робота за
підручником с.59.
5. Цікаво знати. (Слайд 8, 9, 10)
•
Найбільша
риба на Землі – китова акула, її довжина – 20 метрів.
•
Найменша
риба наших водойм - бичок Берга, його довжина – 3 см , живе у Чорному і
Азовському морях.
•
Найбільша
риба річок – сом. Довжина його сягає до 5 метрів, а важить він більше
300 кілограмів.
Фізкультхвилинка. (Слайд 11)
IV.Закріплення.
1. Питання для роздумів.
Завдання для ерудитів. (Слайд 12, 13, 14, 15)
Поясни
назву риб: риба - молот, риба - голка, риба – пилка, риба – зебра, морський
коник, риба – їжак.
2. Оцінка роботи учнів. (Слайд 16)
3. Завдання для самостійної
роботи.
а) Робота в парах. (Слайд 17)
Упізнай
риб за фрагментами. (Щука, карась, сом)
б) Робота в зошитах с. 35.
4.Запитання для самоконтролю.
Гра « Зайва риба». (Слайд 18, 19)
Карась,
окунь, йорж; риба – молот - зайва, вона
живе у морі.
Риба –
зебра, камбала, риба – пилка; короп – зайва, риба прісних водойм.
V.
Підсумок.
1. Мікрофон.
- Про що дізналися на уроці? Чого навчилися?
- За
якими ознаками можна впізнати рибу?
2. Оцінка роботи учнів на уроці. (Слайд 20)
Урок 3
Тема. Птахи.
Мета. Ознайомити учнів з ознаками
птахів.
Навчитися визначати птахів, описувати їх.
Формувати поняття “осілі птахи”, “перелітні птахи”.
Розвивати бажання піклуватися про птахів.
Обладнання.
Ілюстрації риб, комах, презентація «Птахи».
Тип уроку. Ознайомлення з новим матеріалом.
Хід
уроку
1. Створення ситуації успіху.
Усі сідайте
тихо, діти.
Домовляймось – не
шуміти,
Руку гарно
підіймати,
На уроці
не дрімати,
А знання
мерщій хапати,
Щоб не
було нам мороки.
Всі готові
до уроку?
Тож, гаразд, часу не
гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
II.
Актуалізація знань, умінь і навичок.
1. Фронтальна бесіда.
- З
якими групами тварин ознайомилися на минулих уроках?
-
Назвіть відмінні ознаки комах? Риб?
2. Гра « Риби і комахи».
Зображення
риби – плескають в долоні,
зображення
комахи – махають руками.
II.
Формування нових знань, умінь і навичок.
1. Повідомлення теми і завдань
уроку. (Слайд 1)
2. Створення проблемної ситуації. ( Слайд 2 )
Хто
такі птахи? Чим вони відрізняються від інших тварин?
Чапля,синиця,
чайка, індик, гуси, кури, голуб, снігур.
2. Розв’язання
проблемної ситуації. Розповідь вчителя. (Слайд 2,3)
Чим птахи відрізняються від риб і
комах? Чи всі птахи літають? А комахи? Це не головна ознака птахів. Давайте
розглянемо тіло птахів. Чим воно вкрито? Чи вкрито тіло пір’ям тварин іншої
групи? Це головна ознака всіх птахів.
Пір’я рятує птаха від спеки і холоду, маскує від ворогів.
3. Знайомство з поняттям « осілі
птахи».(Слайд 4, 5)
Птахів,
які живуть у нас весь рік, називають осілими.
Синиця, дятел, голуб, горобець.
4. Знайомство з поняттям
«перелітні птахи». (Слайд 6, 7, 8)
Птахи,
які прилітають до нас навесні, називають перелітними.
Ластівка, соловей,чапля, лелека,
жайворонок, шпак.
5. Питання для роздумів. (Слайд 9)
•
Чому
ці птахи відлітають в теплі краї?
Фізкультхвилинка
На болоті в
хороводі -
ходьба з високим підніманням колін і змахами рук
Сіра чапля діток
водить, -
кружляння на місці
Танцювали що є сили –
Все болото розмісили.
Прилетіли вранці
бусли, -
легкий біг, змахи руками
Посідали і
загрузли. - повернення на місця.
6. Завдання для
ерудитів. (Слайд 9)
•
Чи
всі птахи літають?
Пінгвін і страус не літають.
7. Цікаво знати. (Слайд 10, 11)
•
Страуси
– найбільші птахи. У них малі крила, порівняно з тілом, тому вони не можуть
літати. У них довгі ноги, завдяки яким страуси швидко бігають.
•
Пінгвіни
не вміють літати і бігати.
Крила використовують, як ласти,
щоб плавати у воді і під водою.
8. Зарядка для очей. (Слайд 12)
IV. Закріплення
вивченого.
1. Робота з підручником с. 60,
61.
2. Завдання для самостійної
роботи.
Робота в парах. (Слайд 13)
Впізнай
і опиши птаха: синиця, дятел, страус, лебеді.
3. Оцінка роботи учнів. (Слайд 14)
4.Запитання для самоконтролю.
Гра «Зайвий птах». (Слайд 16, 17)
Голуб,
лелека, ворона, горобець. Зайвий птах – лелека ( перелітний).
Шпак,
соловей, індик. Зайвий птах – індик (свійський).
5. Завдання в зошиті с. 36-37.
V. Підсумок.
1. «Мікрофон».
- Про
що дізналися на уроці?
- Чого
навчилися?
- Що
сподобалося найбільше?
2. Подяка учням за роботу. (Слайд 18). Слухання пісні солов’я.
Урок 4
Тема. Звірі.
Мета. Ознайомити учнів з характерними ознаками звірів, їх різноманітністю.
Навчити розпізнавати і описувати звірів.
Розвивати прагнення більше дізнаватися про
тварин.
Обладнання.
Малюнки різних груп тварин, презентація
«Тварини».
Тип уроку. Ознайомлення з новим
матеріалом.
Хід
уроку
I.Організаційний
момент.
1.
Створення ситуації успіху
Дзвоник всім нам дав
наказ:
До роботи швидше в
клас!
Біля парти станемо
чемно –
Плине час хай
недаремно.
Будемо уважні і
старанні всі.
Сядемо рівненько на
місця свої.
II. Актуалізаці знань, умінь і навичок.
1. Фронтальна бесіда.
- Яких тварин називають птахами?
- Яка найголовніша ознака птахів?
2. Відгадування загадок, розподілення тварин по групах. (Диференційований підхід)
Я
ловлю комах, жучків,
Їм біленьких черв’ячків.
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю.
Цвірінь – сів я на хлівець,
Звуть мене …(горобець)
У
маленької тваринки
Сто сріблястих монет
На спинці. ( риба
окунь)
Довкола
в’ється,
А в руки не дається.
( муха)
Повзун повзе,
Сімсот голок везе. ( їжак)
Плавала, купалася,
Сухенькою зосталася.
(качка)
1. Відгадати загадки.
2. Знайти на малюнку цю тварину.
3. Помістити в ту групу, до якої вона належить.
II. Формування нових завдань, умінь і навичок.
1. Повідомлення теми
і завдань уроку. (Слайд 1)
2. Гра «Впізнай тварину» (Слайд 2. Вчитель
спирається на знання учнів.
Тигр, кінь, вовк, лисиця, миша, ведмідь, білка, зебра, собака, кенгуру.
3. Розповідь учителя
про звірів. (Слайд 3)
Тіло звірів вкрито шерстю, своїх малят вигодовують
молоком. Звірі живляться рослинами або тваринами. Більшість з них ходить на 4
лапах. Є такі, що можуть стрибати на двох – кенгуру. Звірі можуть жити у лісі,
полі, на луці, біля водойм, у воді.
4. Створення
проблемної ситуації. (Слайд
4)
- Ти їх знаєш, хто вони? (Свійські тварини: кінь, коза, кіт, вівця.)
5. Знайомство з
тваринами нашого краю. (Слайд
5)
Поле: миша, кріт.
Ліс: ведмідь, лисиця, заєць, білка, вовк, дикий кабан, лось.
6. Цікаво знати. (Слайд 6)
Кажани – звірі, які
вміють літати.
Фізкультхвилинка. (Слайд
7)
III. Закріплення.
1. Робота за підручником с.62, 63. (За вибором вчителя)
2. Завдання для ерудитів. (Слайд
8, 9)
- Хто де живе? (Білка в дуплі, ведмідь в барлозі,
лисиця в норі.)
- Хто що їсть? (Заєць – траву, дикий кабан – жолуді,
лисиця полює на мишу.)
3. Оцінка роботі учнів. (Слайд10)
4. Робота в зошиті с. 38 - 39
IV. Підсумок.
1. «Мікрофон».
- Чи сподобався вам
урок? Чим?
- Про що дізналися? Чому навчилися?
2. Результат роботи на уроці. (Слайд 11)
Урок5
Тема. Тварини живого
куточка.
Мета. Формувати в учнів
уявлення про тварин живого куточка.
Вчитися об’єднувати їх у групи.
Створити колективну роботу
«Живий куточок».
Виховувати відповідальність і
бережне
ставлення до них.
Обладнання. Таблиця,
презентація «Тварини живого куточка», розфарбовка.
Тип уроку. Інтегрований.
Природознавство. Образотворче мистецтво.
Хід уроку
1. Створення ситуації успіху.
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
II. Актуалізація знань, умінь і навичок.
1. Повідомлення теми
і завдань уроку.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. На ньому ми поєднаємо два предмети:
природознавство і образотворче мистецтво. Ми більше дізнаємося про тварин
живого куточка і створимо свій, уявний живий куточок.
2. Фронтальне
опитування.
- Пригадайте, які тварини називаються свійськими. Наведіть приклади.
- Що людина отримує від свійських тварин?
- Яких тварин ми бачили під час екскурсії у живому куточку?
III. Формування нових знань, умінь і навичок.
1. Створення
проблемної ситуації.
- Чому люди цих тварин тримають удома?
Папуги, морські свинки, хом’яки, рибки, білі миші.
2. Розповідь.
а) Папуги. (Слайд 3)
Папуги – красиві пташки. Вони видають різкі звуки,
або щебечуть. Папуги можуть навчитися наслідувати людську мову, повторювати
слова, речення.
Жердки замінюють гілки, на яких вони сидять у себе на батьківщині.
б) Морські свинки. (Слайд 4)
Морські свинки – симпатичні звірята. Вони
невибагливі до їжі. Тримають їх у клітці, яку потрібно чистити кожного дня.
Годують буряком, травою, капустою,сіном, вівсом. Кожного дня в клітку потрібно
ставити чисту воду. Морських свинок у нашу країну завезли з далеких заморських
країн, тому їх назвали заморськими свинками. З часом частинка «за» відпала і їх
стали називати морськими.
в) Хом’яки і білі миші.
(Слайд 5)
г) Акваріумні рибки. (Слайд 6, 7)
Гупі, сомик, меченосець, золота рибка.
3. Цікаво знати. (Слайд 8, 9)
•
Чому
цих рибок називають екзотичними?
Ці рибки завезені до нас із далеких країн, вони
мають дивовижне забарвлення.
Люблять, щоб вода в акваріумі була теплою.
. Білі миші - дуже розумні. Добре
приручаються і піддаються
дресируванню.
Фізкультхвилинка. (Слайд 10)
4. Робота за підручником с.64.
III. Закріплення.
1. Завдання для ерудитів. (Слайд
11)
Кого чим годують.
2. Оцінка роботи учнів. (Слайд
12)
3. Гра «Розподіли
тварин по групах» (Слайд 13, )
Папуги – птахи,
рибки – риби,
морські свинки – звірі.
4. Висновок. (Слайд14)
Піклуйтеся
про тих, кого приручили!
5. Завдання з
образотворчого мистецтва.
Робота в групах. (
Папка «Розфарбовки»)
Зараз ми створимо живий куточок.
Вибрати, розфарбувати тварин і помістити в живому куточку у відповідне
місце. ( Зображений живий куточок, в якому є клітки для птахів, гризунів,
акваріум.)
1 група: звірі.
2 група: птахи.
3 група: риби.
IV. Підсумок.
1. Уявна екскурсія по
живому куточку. «Мікрофон».
Дайте інтерв’ю про тварин нашого куточка для телепередачі.
2. Оцінка роботи на
уроці. (Слайд 15)
•
Працювали – старанно!
•
Відповідали – чітко,
правильно!
•
Отримали – відмінно!
Дякую за цікавий матеріал.
ОтветитьУдалитьБажаю всім навчатись цікаво і з користю.
ОтветитьУдалитьДуже дякую за потрібну інформацію
ОтветитьУдалитьДякую!
ОтветитьУдалитьДякую! Дуже гарні уроки!
ОтветитьУдалить