Уроки літературного читання, 2 клас (за підручником В.Науменко), розділу "З народного джерела"

 
Урок 1.
Тема. Скринька пісень-небилиць. «Два півники». Визначення персонажів твору.
Мета. Ознайомити дітей з особливостями дитячої пісні. Зацікавити їх цим жанром, заохотити до спостереження за звучанням, описаними подіями; ввести поняття “персонаж твору”, навчати виділяти в тексті описані події, вчинки персонажів, давати їм оцінку. Визначити жанрові особливості пісні-небилиці: пісенне мелодійне звучання, описані події не можна  спостерігати у житті. Формувати вміння виразно читати, передаючи голосом пісенний характер твору. Виховувати любов до рідної мови.
Матеріал до уроку. «Низенькі пороги…» Максим Рильський; «Два півники».
Обладнання . Запис пісні «Два півники», мультимедійна презентація.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань .
                                   Хід уроку
I. Організація класу.
1. Хвилинка психологічного настрою.
Встаньте, діти, всі рівненько
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
 Посміхніться сам до себе.
 Привітаймось: “Добрий день!”
II. Етап «До читання».
1. Підготовка до правильного усвідомленого читання.
Розвиваюча гра «Доповни чистомовку».(Слайд 1)
Шу-шу-шу чистомовки я … ( пишу ).
Ят-ят-ят я пишу для всіх… ( малят ).
Ки-ки-ки всі говорять… ( залюбки ).
Ло-ло-ло щоб чисте мовлення… ( було)
Виконання завдань у зошиті (1, 2).
3. Бесіда за віршем М.Рильського.
Читання вірша.
- Коли народилися пісні?
- Чому вони звучать і сьогодні?
 (Діти читають  рядки, з яких вони дізналися, коли ви­никли народні пісні; зосереджую увагу на словах М. Рильського. (Читаючи і відповідаючи на запитання до поетичних рядків, діти зрозуміють: нащадки - це ми. Пісня народилася давно. Але вона й сьогодні звучить, бо її зберегли, відкрили навстіж двері і зробили низенькі пороги.)
- Це так гарно сказав поет про нашу душу, серце і пам'ять. Пісня велична, могутня, дзвінка. Будемо читати, співати їх, багато дізнаємося про минуле, про мрії народу).
Гра „ Читай швидко і відповідай”. (Слайд 2,3,4)
Голосистий, строкатий, з гребінцем – (півник).
Біла, мякенька, з ріжками – (коза).
Сірий, зубатий, злий – (вовк).
- Ці звірятка завітали сьогодні до нас на урок невипадково, а чому , дізнаєтесь пізніше.
III. Етап «Під час читання».
1. Робота над темою уроку.
Читання дітьми назви скриньки. 
- Українська пісенна творчість дуже багата. Познайомимося  з дитячими піснями. Першою відкриємо скриньку пісень для дітей: пісень-небилиць.
2. Самостійне ознайомлення з інформацією.
(Читання дітьми самостійно про особливості пісень-небилиць. Обмін враженнями. (с. 5 підручника))
- Що вас  зацікавило з прочитаного, про що захотілося дізнатися?
3. Бесіда за малюнками.
(Читання дітьми заголовка: «Два півники». Розглядання малюнків.)
-     Що роблять півники? Як вони працюють? Чим молотять горох? (Ціпами. Пояснення значення цього слова за малюнком.) Хто зображений на другому малюнку? Як дивиться коза на козеня? Чому так суворо дивиться цап на вовка?
4. Передбачення подій.
Виконання завдань у зошиті до пісні «Два півники» ( 1,2,3,4).
- Чи здогадалися, що могло трапитися з козенятком?
5.Читання вчителем тексту.
Читати текст потрібно мелодійно, дотримуючись пісенної інтонації, ніжно промовляючи слова півника, куроч­ки... Спочатку спокійно, милуючись описаною картиною, а потім, коли з’являється вовчок-сірячок, з тривогою.
6. Бесіда за прочитаним.
Гра « Словничок настрою». (Слайд 5)
- З яким настроєм слухали пісень­ку? (На дошці перед дітьми - «слов­ничок настрою»: веселий, радісний, святковий, урочистий, сумний, тривожний.) - - Коли хвилювалися? Хто порушив спокій?
7. Розкриття поняття «персонаж твору».
- Всі, хто виконує дії у творі – персонажі.
- Що робить кожен персо­наж?
8. Повторне читання твору та його аналіз.
Читання пісні ланцюжком.
- Про кого ще в ній розповідається?
Словникова робота. (За словничком підручника.)(Слайд 6)
Ковші
Дерти крупу
Залигувати
- Назвіть слова, які треба вам пояснити ( з'ясовуючи  значення слів ковші, надерти круп необхідно наголосити, що сьогодні ми купуємо крупу, а не деремо її. Отже, слова такого змісту підтверджують висловлену на початку уроку думку: давно-давно в Україні виникли пісні. ).
- Назвіть усіх персонажів твору. Називайте їх так, як у пісні: курочки-чубарочки, вовчок-сірячок. (Якщо діти забувають, потрібно знайти в тексті).
- Розкажіть, що робить кожен з них.
9. Фізкультхвилинка. Руханка (Слайд 7)
-  В пісні сказано, що працювали всі: і до­рослі, і маленькі. Це характерно для українського народу, а для його творчості притаманне прославлення праці, працелюбства, прагнення працею придбати блага, залучення до праці змалечку. Ще в пісні оспівується вміння працювати й відпо­чивати.
10. Розкриття поняття «Небилиця».
- Що тут вигадано?Тому ця пісня називається пісня – небилиця.
 Які слова можна вибрати, близькі за значенням до слова небилиця із запропонованих. (Вигадка, фантазія.)
11. Гра « Відшукай за зразком».
- Відшукайте в тексті слова за зразком : не козеня, а козенятко; не півні, а півники.
12. Слухання в грамзапису пісні «Два півники».
13. Виразне читання тексту учнями. (Кілька разів діти читають пісеньку, дося­гаючи цілковитої правильності, виразності.)
14 . Робота в парах.
- Прочитайте один одному з пам’яті ту частину пісні, яку ви запам’ятали.
ІІІ. Етап «Після читання».
1. Робота за малюнками. Творчі завдання.(Слайд 8)
- Знайти в тексті рядки, які ці малюнки ілюструють;
- поміркувати, чому на малюнках немає інших персонажів;
- намалювати свої словесні малюнки;
2. Робота в зошиті.
Завдання 5 (с.7).
3. « Мікрофон».
- З якою скринькою ми сьогодні працювали?
- Що ви дізналися нового?
- З якими поняттями ми познайомилися?
4. Оцінювання роботи. (Слайд 9)
IV. Завдання додому.
Придумати рухи до пісеньки « Два півники».
Дізнатися, які вам співали пісеньки, коли ви були маленькими.
  
Урок 2.
Тема. Скринька пісень – забавлянок. «Зайчику, зайчику». Робота в парі.
Мета. Розкрити особливості змісту, побудови тексту пісні-забавлянки. Визначити      призначення пісень-забавлянок, дослідити походження назви. Поглиблювати уявлення про діалог, удосконалювати вміння його читати, розігрувати. Навчати сладати забавлянки за поданими словами. Виховувати любов до рідної мови.
Матеріал до уроку. Скринька пісень - забавлянок, «Зайчику, зайчику» з підручника; с. 11 з «Перлинки».
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
I. Організація класу.
1. Хвилинка психологічного настрою.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станемо чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
IІ. Етап “До читання”.
1. Виконання розвиваючих вправ на розвиток читання .              Промовляємо поєднання двох приголосних з голосним; голосного з приголосними;  приголосного з голосниим і приголосним: бва, джа, кса, нча….;абв, адж, анч…; бав, даж, нач… ( з різною силою голосу, в різному темпі; промовляємо плавно, промовляємо відриваючи злиття одне від одного) 
2.Оголошення  теми. 
- Пісні бувають різні, і кожна з них має своє призначення: одні розважають, інші забавляють, третіми ми закликаємо когось або щось.
3. Робота  із схемою (с.8 «Перлинки»).
- Нам  щодня одна із скриньок дарує свої пісні.  Відшукайте у завданні, яке пропонує жар-птиця, де написано «народні дитячі пісні», які з дитячих пісень ми вже читали, які сьогодні будемо читати. Покажіть, де вони записані.
3.Читання  ( промовляння) дітьми пісень, які їм, маленьким, співали. (Читають ті діти, які підготували пісні.)
-  Про кого найчастіше згадується у цих текстах, хто персонажі (зайчик, котик, півник).
- Чому так? (Бо маля рано дізнається про них, розуміє, любить їх.)
-  Чи завжди розкриваються правдиві історії.
4. Розширення уявлень учнів про пісні-забавлянки. Розповідь вчителя.
- Дорослі у спілкуванні з дітьми створили  «поезію пестування»— це невеликі поетичні твори, які примовляють дорослі, пестячи немовля. Найближче до колискових пісень за змістом і характером стоять потішки або утішки — невеликі віршики, які промовляють дитині перед тим, як кладуть спати. Їхнє призначення — заспокоїти дитину,  щоб вона швидше заснула. Тексти утішок дуже подібні до колисанок, в них фігурують ті ж дійові особи, що в пісенній ліриці, найчастіше — кіт, який допомагає приспати дитину.  Найбільшу групу забавлянок становлять пестушки — коротенькі віршики, які виконуються у поєднанні із своєрідними рухами чи вправами, якими дорослий пестить дитину, підбадьорює, спонукає до певного виду діяльності і т. ін.
5. Самостійне ознайомлення з інформацією (с.7 підручника).
- Який настрій викликають пісеньки – забавлянки?
6. Передбачення змісту пісеньки за малюнком. Бесіда.
- Хто персонаж пісні? Де був зайчик? Де він зображений? Який у нього настрій ( зайчик чимось стурбований).
-         А що трапилося з ним, дізнаємося, прочитавши текст.
ІІI. Етап “Під час читання”.
- Що трапилося із зайчиком?
1.Читання тексту пісні-забавлянки вчителем.
(Читати зі зміною інтонації промовляння слів, звернених до зайчика, слів-відповідей зайчика.)
2. Відповідь учнів на поставлене перед читанням запитання: що трапилося із зайчиком?
3. Словникова робота.
 Тік ( пояснення  за словничком с.8), колода (за малюнком).
4.Читання тексту дітьми напівголосно.
(Діти читають кілька разів, щоб навчитися читати без помилок, у міру швидко.)
5.Читання твору вголос.
6. Визначення співрозмовників.
- Між ким ведеться діалог?
7. Фізкультхвилинка.
Лапки в боки, вушка вгору,
Скачуть зайчики по бору.
Кожний ранок на галяві       
Спритно роблять вільні вправи.
Відпочили звірята
І пішли вже працювати.

8. Різні варіанти читання: читання в особах, читання з пам’яті ляльці (іграшці).
- Як потрібно читати? До кого звертатися?
(У результаті діти приходять до висновку, що промовляючи пісню-забавлянку, ми звертаємося до малюка, заохочуємо його до розмови).
8. Творча робота. Самостійне доповнення дітьми за малюнком забавлянки (с. 11 «Перлинки»).
 -  Розгляньте діти малюнок, зверніть увагу на задоволене личко дівчинки,  що в дівчинки у мисці,  що ще на столі (мед, молочко).
9. Вивчення  забавлянки напам'ять.
10. Робота в парах. Розігрування діалогу, відтворюючи поведінку зайчика в різних ситуаціях.
ІV. Етап «Після читання».
1. Творча вправа «Поміркуй і скажи».
- Поміркуйте, від якого слова утворене слово забавлянка.
- Які забавлянки запам’ятали? Прочитайте  з пам'яті забавлянки.
2.  Робота в зошиті.
Виконання завдання у зошиті (с.7). ( Текст буде таким: переляканий зайчик тікає від ловців. Біжить через бабин тік. Поспішає, з колоди – шубовсть у воду. Косим виділені слова, які дописують діти).
3. Пригадай.
-  Пригадай завдання, у якому треба було промовити і прислухатися до слова шубовсть. Ось тепер ми дізналися, що це зайчик впав хвостиком у воду. Але добре все для нього обійшлося: він живий,  бо у забавлянні про все сам розказав.
V. Завдання додому.
С. 8 «Перлинки», розігрувати пісні - забавлянки.


Урок 3.
Тема. Скринька пісень-закличок. «Іди. Іди дощику, Не йди, не йди дощику», «Глухий дощик».
Мета.  Ознайомити дітей з особливостями побудови, промовляння пісні-заклички. Сформувати уявлення про виникнення пісень-закличок. Виховувати пильність під час читання, навчати відшукувати значення незрозумілих  слів у виносках, тлумачному словнику. Формувати вміння знаходити спільне і відмінне в текстах пісень-закличок. Заохочувати дітей до запам’ятовування закличок. Виховувати любов до рідної мови.
Матеріал до уроку. Скринька пісень-закличок, «Іди, іди, дощику». «Не йди, не йди дощику». «Глухий дощик» - підручник.
Тип уроку. Комбінований.

                                       Хід уроку
I. Організація класу.
1. Хвилинка психологічного настрою.
Любі діти, добрий день!
Зичу праці і пісень,
А ще, друзі, всім бажаю –
Сил, натхнення на весь день!
ІI. Етап «До читання».
1. Створення ігрової ситуації. Перевірка домашнього завдання.                  
 - Про які пісні і що розповіла нам жар-птиця? (Розповідь за схемою с. 8 «Перлинка».)                                                                                                    
2.Робота в парах: читання пісень-забавлянок.                                
3. Створення ігрової ситуації. Оголошення теми уроку. 
- Сьогодні ми завітаємо у гості  до скриньки пісень – закличок.   Памятайте про правила поведінки в гостях, будьте уважними, чемними.                                                                                                                                    
4. Виконання завдань, поданих  у зошиті (1-4), с.7-8.
ІІI. Етап «Під час читання».
1. Самостійне ознайомлення з інформацією.
- Прочитайте текст про пісні – заклички. Наголос у слові  робимо на першому складі.
2.Бесіда за запитаннями.
- У що вірили люди в прадавні часи?
- Куди закликали дощ, вітер, сонце?
- Що їм обіцяли?
3.Читання тексту вголос із завданням.
-  Знайди, чим обіцяли  в пісні пригостити дощ.
4.Читання першої заклички «Іди, іди, дощику» вчителем.
- Для чого діти звертаються до дощу?
5.Читання першої заклички дітьми (напівголосно,  потім вголос). Спостере­ження за побудовою.
-         Прочитайте перший рядок. До кого звертаються діти? Що просять? (звертаються до дощу з про­ханням). Промовте цей  рядок.
-         Прочитайте  наступні два рядки (про що в них ідеться?)обіцянка щось зробити приємне, задобрити сили природи.
-         Прочитайте пісню до кінця. З яких слів видно, що борщику зготуємо багато? (Буде вам, буде й нам, буде всім комарам.)
6.Підготовка до виразного читання пісеньки - заклички.
Вибір тону читання, сили голосу (весе­ло, досить голосно, спочатку з проханням, а потім з обіцянкою).
7. Інсценування заклички з пам’яті.
8. Фізкультхвилинка .
Руки вгору підняли,
До сонечка потягли.
В різні боки розвели,
Й полетіли, попливли.
Потім їх вперед зімкнули,
І в долоні всі сплеснули.
Як закінчили плескать,
Стали вниз їх опускать,
Ніжками затупотіли
А за парти тихо сіли.
9.Читання вчителем, учнями другої заклички. 
10. Словникова робота.
Поливяний (звертаємось до словничка)     цебро (малюнок).
11 Аналіз і порівняння з першою закличкою.
- Прочитайте однакові рядки.   Чим відрізняється третій рядок?
- Прочитайте у другій закличці ту частину, якої немає в першій.
- З яких слів довідалися, що пішов гарний дощ?
12. Інсценування  другої заклички (передача голосом радості, ви­кликаної дощем, гумору в словах тобі каша, мені борщ).
13.Творча робота. Вибір заклички для вивчення напам’ять, обмін вражен­нями: яка сподобалася більше і чому. Вибір мелодії, приспівування закличок.
14. Робота із зошитом. Із другої заклички діти вибирають слова, якими можна підписати малюнки (  поставлю на дубочку; горщик розбився, а дощик полився).
15. Читання учнями мовчки  заклички «Не йди, не йди дощику».
- Чим відрізняється ця закличка від попередніх?
- Чому дівчинка хоче,щоб зупинився дощик?
 16. Міркування  над змістом заголовка «Глухий дощик».
 17. Робота в парах . Читання діалогу.
 18. Інсценування пісні – заклички «Глухий дощик», використовуючи жести, міміку.
ІV. Етап «Після читання».
1. «Мікрофон».
- Зробіть висновок, чому пісні зі скриньки, до якої ми завітали сьогодні, називаються закличками.
- Які заклички ви запамятали?
2. Гра «Читання Незнайком».
Іди, іди дощику,
зварю тобі борщику
у старому горщику.
Та поставлю на сосні,
щоб не зїли велетні.
Буде вам, буде й нам,
буде всім велетням.
- Молодці, діти, ви поводились в гостях у скриньки добре, і тому вам сьогодні посміхнулось сонечко, а дощик зупинився.
V. Завдання додому.
Скласти заклички (до сонечка, хмар, вітру, весни, зими, літа, грибів, вишеньок).

Урок 4.
Тема.  Скринька пісень- ігор. «Ходить гарбуз по городу». Розігрування твору.
Мета. Розширити уявлення учнів про пісенний фольклор, його види (інсценівки, ігри), призначення. Поглибити уявлення про діалог, навчати зосереджувати увагу на змісті діалогу в інсценівці, визначати, кому належать репліки, розігрувати інсценівку, передаючи інтонацією характер ведення діалогу, супроводжуючи слова жестами, мімікою. Заохочувати до промовляння слів із пам'яті. Виховувати любов до української мови, повагу до свого народу.
Матеріал до уроку. «Ходить гарбуз по городу» (с. 12-13 підручника),  «А продай, бабусю, бичка» (с.9-10, посібника «Перлинка»).
Обладнання. Презентація «Ходить гарбуз по городу», грамзапис «Подоляночка». 
Тип уроку. Комбінований.

до уроку ходить гарбуз по гор. from Ksenia Shemet
Хід уроку.
I. Організація класу.
1. Хвилинка психологічного настрою.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Плідно будемо працювати,
Чітко, правильно читати,
У дитячі ігри грати.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Гра  «Впорядкування рядків» пісні «Подоляночка».
Десь тут була молодесенька -
Тут вона впала, до землі припала,
Десь тут була подоляночка,
Личко вмивала, бо води не мала.
2. Рольова гра в групах «Подоляночка». (Під музичний супровід діти грають у гру «Подоляночка».)
ІII. Етап «До читання».
1.Оголошення теми. Створення ігрової ситуації.
- Хтось приніс нам на урок чарівний кошик. Давайте побачимо, що в ньому.
2. Гра-розповідь.  У кошику коронки : гарбуз, диня, огірок, морква, буряк, картопля, квасоля, біб.
- Що зображено на коронках?
- Як ви думаєте, а кому вони належать?
- А зараз ми дізнаємося, кому вони належать.
ІV. Етап «Під час читання».
1.Читання вчителем пісні «Ходить гарбуз по городу». Діти дивляться презентацію пісні. (Слайд 1 -9)
- Хто ходить по городу? Що він запитує? (Слайд 10)
2. Словникова робота. Презентація. (Слайд 11, 12)
3. Перевірка первинного сприймання.
-         Розкласти коронки в такій послідовності, в якій персонажі появляються в пісні.
4. Повторне читання і аналіз пісні.
- Про які городні рослини йдеться у пісні? Чому їх названо гарбузовими родичами?
5. Самостійне читання пісні учнями.
-         Назвіть персонажів пісні.
6. Характеристика персонажів пісні.
- З якою інтонацією потрібно читати слова кожного персонажа? (Турботливий гарбуз, можливо, стурбовані  його родичі.)
6. Творча робота учнів в групах: підготовка до гри.
- Підберіть собі костюми для виконання пісні.
7. Розігрування пісні « Ходить гарбуз по городу».
8. Руханка. (Слайд 13)
9. Творча вправа. Словесний малюнок «свято гарбузової каші».
7. Мірку­вання дітей
-  Щ означає слово інсценівка (твір для сцени). Оскільки цей твір для сцени, для його виконання (постановки) потрібні актори.
8. Робота за «Перлинкою»
1) Читання учнями розмови бабусі з покупцем (с.8-9 «Перлинки»), розповідь про бабусю на основі перших вражень.
2) Прогнозу­вання учасників, які будуть розігрувати твір на сцені.
3) Читання вчителем пісні.
- Про що і як відбувалася розмова. Визначити, між ким во­на відбувалася.
4) Перевірка первинного сприймання.
(Відповідаючи на сформульовані запитання перед читанням тексту, учні відміча­ють, що для бабусі бички були такі дорогі, що вона нікому їх не хотіла продати.)
5) Словникова робота ( за виносками на сторінці після тексту).
6) Самостійне читання учнями тексту інсценівки.
7)  Аналіз відповіді бабусі.
( Спочатку бабуся називає колір, потім розповідає, чим бичок їй дорогий, закінчує словами: «цього не продам бич­ка». Може, вона якогось іншого продасть? Виявляється, ніякого.)
8) Обмін враженнями.
- Чи сподобалася бабуся? Якщо сподо­балася, то чим?
9.  Рольова гра. ( Розігрування інсценівки)
V. Етап «Після читання».
1. Гра «Добери риму». (Слайд 14)
2. Творче завдання «Продовж речення». (Слайд 15)
3. «Мікрофон».(Слайд 16)
VI. Домашнє завдання.
 Повторити вивчені пісні, за бажанням вивчити нові.

4 комментария:

  1. Гарні ідеї, чудові презентації. Усім рекомендую переглянути.

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Переглянула. Дякую за гарні презентації. Хочу використати у своїй практиці.

      Удалить
  2. Дуже цікавий матеріал.Дякую. Бажаю успіхів!

    ОтветитьУдалить
  3. Дуже вдячна за цікавий матеріал.

    ОтветитьУдалить